Ekologia - Ochrona - Zanieczyszczenie środowiska - Eko-Fani

Wtorek • 28 marca 2017

Artykuły

Czy pszczoły wyginą?

Od kilku lat na całym świecie obserwuje się spadek populacji pszczół. Jakie mogą być tego konsekwencje? Czy naukowcy odkryli już dlaczego tak się dzieje?

(Redakcja Eko-Fani) • 2011-07-21 22:44:08

Po raz pierwszy problem wymierania pszczół miodnych zauważono w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtego czasu podobne zjawisko obserwowano w Kanadzie, Chinach, Indiach, Francji, Niemczech Włoszech i wielu innych państwach. W niektórych regionach zginęło nawet do 80% pszczelich rodzin. Brytyjskie Stowarzyszenie Pszczelarzy oszacowało, iż populacja pszczół miodnych w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 30% w latach 2007-2008. W Polsce również mamy do czynienia z tym problemem. Jak podaje Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie, na Podkarpaciu w 2010 roku wyginęło prawie 20% pszczół!

Niezależnie od miejsca na świecie schemat wygląda podobnie. Pszczoły wylatują z ula i już do niego nie wracają. Owady umierają w samotności, gdyż nie chcą dopuścić do zakażenia roju. Naukowcy nazwali to zjawisko Colony Collapse Disorder (CCD), co tłumaczy się jako destrukcyjne załamanie kolonii lub zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej. Mimo badań, które od lat prowadzi się na całym świecie, nie udało się do tej pory jednoznacznie ustalić przyczyny wymierania pszczół. Zdaniem specjalistów mechanizm wywołujący ginięcie pszczół jest bardzo złożony i wynika z namnożenia się różnych czynników, które skumulowane prowadzą do osłabienia odporności tych owadów, porażenia ich układu nerwowego, dezorientacji, a w konsekwencji śmierci.

Wśród tych czynników wymienia się najczęściej:

Wśród teorii mających tłumaczyć tajemnicze znikanie pszczół wymienia się również dezorientację wywoływaną u tych owadów przez fale elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe. Jak dotąd jednak nie ma żadnych dowodów naukowych, potwierdzających tę hipotezę.

Badania prowadzone są na szeroka skalę, przez wiele jednostek naukowych na całym świecie. Liczebność populacji pszczół jest stale monitorowana. Podejmuje się również szereg działań mających na celu zapobieganie masowemu ich wymieraniu. Na przykład w wielu krajach Unii Europejskiej wprowadzono zakaz stosowania imidaklopridu w środkach ochrony roślin. Dlaczego pszczoły miodne są tak ważne? Otóż u większości roślin wyższych zapłodnienie wymaga zapylenia, czyli przeniesienia pyłku z pylników na słupek. Najskuteczniejszymi zapylaczami są owady, wśród których pszczoły miodne odgrywają szczególną rolę. W trakcie zdobywania pożywienia dokonują one przeniesienia pyłku i zapylenia. Jest to niezwykle ważne dla zachowania różnorodności gatunkowej roślin na naszej planecie. Pszczoły są dominującymi zapylaczami w sadach owocowych oraz dla wielu roślin uprawnych takich jak np. rzepak. Ich wyginięcie może spowodować katastrofalne skutki w produkcji żywności, straty ekonomiczne w rolnictwie i pszczelarstwie, a nawet klęski głodu.

Najnowsze gry
Graj w gry ekologiczne
Aktywni eko-fani
punktacja: 1025392
punktacja: 1005232
punktacja: 1000587
punktacja: 103870
Ostatnio na forum
Czytaj forum dyskusyjne
 
Czytaj o PlasticsEurope - partnerze serwisu
Czytaj o Tesco - partnerze serwisu
Czytaj o ElektroEko - partnerze serwisu
Czytaj o Rekopol - partnerze serwisu
Czytaj o Tetra Pak - partnerze serwisu
Czytaj o EBD - partnerze serwisu

Serwis ekologiczny EKO-FANI
Copyright 2011 EBD i Partnerzy serwisu.
Redakcja: redakcja@eko-fani.pl
Administrator: admin@eko-fani.pl